Choď na obsah Choď na menu
 


Dlhá vlna Jeseník

img_4023.jpg

Koncom októbra som využil odborársky liečebný pobyt v kúpeľoch Jeseník-Priessnitz k prvému kontaktu s miestnym vlnovým lietaním. Presne podľa môjho plánu som v nedeľu 23. zavolal do aeroklubu Mikulovice (LKMI) a poinformoval sa o možnosti uskutočniť pozemnú prípravu a zoznamovací let v dlhej vlne. Pohľad smerom na masív Jeseníka vyzeral veľmi sľubne, fénová čiapka zdobila takmer celý hrebeň. Na veži bol skúsený Petr Hanáček, ktorý konštatoval výborné počasie a pozval ma na letisko.

Po schodoch som vybehol na vežu a Petr so mnou vykonal veľmi podrobnú, bohatými skúsenosťami podporenú pozemnú prípravu. Vetrone vo vzduchu hlásili, že systém funguje, stúpanie do dvoch metrov s dostupom do 4 tisíc metrov.

Vlasta Lasovská-miestna inštruktorka-rozhodla, že poletím. Pridelila mi veľmi renomovaného inštruktora, profesionálneho meteorológa. Jacek Kerum sa posadil na zadné sedadlo Blaníka OK-6999. Vlekár nás rutinne-cez niekoľko rotorov-dotiahol k pohoriu presne do vzostupného pásma, kde po vypnutí v 1200 metroch ostala čistá dvojka. Výťah do 2700 metrov, dokonalý laminár. Jacek konštatoval vlnu druhého typu, to keď je viac ako 5 osmín oblačnosti. Videl som všetko-cez pohorie pretekajúci fénový oblak, rotory, lentikuláris ale i núdzovú plochu na pristátie vedľa mesta. Povozili sme sa po rotorových štrúdľách prvej a potom aj druhej vlny. Z výšky sme si v oblačnosti našli viacero dier. Sklesali sme na brzdách-severnejšie nad Poľskom. Jacek sa zorientoval, našiel letisko a po dlhej dobe som si pristál s L-13. Výsledok-skvelý zážitok a záznam do zápisníka-schopen samostatných letů v dlouhé vlně Jeseník (vraj doživotná platnosť).

 

Náhľad fotografií zo zložky Vlna Jeseník-prvý kontakt

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

XEvil will crash worldwide internet

(Mashales, 12. 12. 2017 20:49)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve almost any antibot captcha.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"