Choď na obsah Choď na menu
 


FCC 2013 April gliding paradise

6. 6. 2013

„Slnko je môj brat a od 13. apríla bude počasie!”, napísal otcovi do mailu Jožko Horňák asi týždeň pred FCC 2013, keď sme sa po dlhej zime a nepresvedčivom začiatku jari obávali ako to celé dopadne. A dopadlo to úžasne! Presne trinásteho cimg4495.jpgsa nad strednou Európou vytvorilo okno, ktoré tu vydržalo až do skončenia týchto jedinečných jarných  pretekov. Leteli sme neuveriteľných 11 krát, pričom prvý deň sme boli nútení vynechať z dôvodu rozmočenej plochy po nekonečných vídatných dažďoch z počiatku apríla. To sa mi paradoxne veľmi hodilo, potreboval som do môjho vetroníka namontovať repasovanú rádiostanicu a počítač LX7007C (uskutočnil som upgrade na farebnú verziu). Na pretekoch som nalietal neuveriteľných 50 hodín a 3490 km. Jedna 500-vka a veľa preletov nad 300 km. Slušný nálet aktívneho plachtára za rok...Žiadne nepríjemné pristátie do terénu, jeden romantický divert do Nowého Targu...Slovenské kopce boli nádherne zasnežené, na mnohých miestach sa stále lyžovalo, vzduch bol priezračný a senzačne labilný. Zdá sa, že FCC získava na popularite a kvalita zúčastnených pretekárov z roka na rok kontinuálne rastie. V mix triede nám lekcie pravideľne dával úžasný frajer s poetickým menom Baptiste Innocent a jeho kolega Christophe Cousseau, povolaním vojenský inštruktor lietania z okolia Marseille (učí na strojoch Tucano a Alfa Jet). Miestami som pri pohľade na výsledkovú listinu prepadal ľahkej frustrácii, ale nakoniec som to všetko psychicky krásne uniesol. Vytvoril som si svoj vlastný filozofický prístup a lietal s myšlienkou: vyhráva ten, kto si to lepšie užije! Presne tak ako po minulé roky, FCC som si užil fantasticky.

Ďakujem tatovi a Maskotovi za podporu na zemi, zaslúžená gratulácia patrí Jožovi Horňákovi.

 

Aj tento rok ma rozosmiali niektoré hlášky na našej frekvencii:

 

Ľubík: Ideme sa radovať pán Miro! Dobrá rada nad zlato! (lietanie pod radami Cu)

Miro: Poky neboj sa, tú dolinu prekĺžeme! 18 metrové krídlo, to je fabrika na vztlak! (Miro vyvrátil moje obavy z dlhého preskoku krížom cez jalovú martinskú dolinu)

Ja: Mirko máš tam čosi?

Miro: Áno, koňa po častiach!

Paul Black: Práve ma zo stupáku vypípala vlasná manželka!

Kivik: Toto tu vezmeme po strop a potom pod radou štýlom Houpala-Houpala. 

Kivik: Paľo, krúži tu s nami aj drevená gytara! (Spočiatku som sa domnieval že kdesi točia s Orlíkom či nejakým iným dreveným vetroňom. Potom mi došlo že si sledujú litovského pretekára menom Gintaras Drevinskas).   

Braňo: Včera sme s Kovaľčukom popili a dnes sa nám darí!

Paul Black: Braník, ty dnes letíš ako kuna!

Braňo: Dve Paľo, my sme dve kuny!!! (Leteli v Duáči)

 

 

 


 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky FCC13